• חנוך שגב

שייט גאוגרפי- היהלום שבכתר


תופעה ידועה היא, כי בכל התפתחות של מוצר פופולרי, מתפתח לצידו מוצר נישה אקסקלוסיבי ייחודי. הגם שמוצרי השייט אינם מתאימים לכל כיס, הרי שלא ניתן להתעלם מהעלייה המטאורית של מוצרי השייט בעולם. תחזיות ארגון השייט הבינלאומי מדברות על כ 30 מיליון בני אדם שיפליגו במהלך שנת 2020. בד בבד עם העליה הנ"ל, מתפתח גם שוק הפלגות התגלית ועל כך נרחיב במאמר שלפניכם.


הפלגות תגלית Expedition בלעז, הינם מסעות עם מטרות לימודיות או מסעות בעקבות תופעות טבע מסוימות. אין חוויה מיוחדת יותר המשלבת הנאה מהפלגה עם עניין בטיול עומק באזורים מרוחקים, כמו השייט הגאוגרפי או שייט תגלית. חברות שייט המתמחות בהפלגות אלו משכילות לשלב בצורה מושלמת את כל מה שמוצע על סיפון האניות עם התנסות שונה ומעמיקה בארצות נידחות.


הפלגות גאוגרפיות מוצעות באזורים רבים שהמשותף לכולן הוא שלא ניתן, או קשה מאד, לערוך בהן טיול יבשתי. זו הסיבה שמרבית האניות השטות במסלולים אלה הינן בעצם ספינות – קטנות יותר ממגה האניות המשייטות עם אלפי נוסעים באוקיינוסים ובימים מסביב לכדור הארץ. גודל הספינה מאפשר לה להגיע למקומות שהאניות הגדולות אינן יכולות להגיע. גודל הספינה אינו פוגע ברמת השירות הניתן עליהן ויש בהן ספינות של חמישה כוכבים המציעות שירות אקסקלוסיבי ואישי.

שירות נוסף חשוב ביותר, המייחד את ההפלגות הגאוגרפיות הוא הליווי של מומחים בתחומים השונים המדריכים את המטיילים בתחומים כמו גאוגרפיה, טבע, בעלי חיים, היסטוריה וארכאולוגיה ועוד ועוד – לפי המסלול.


מסלולים של שייט גאוגרפי נמצא בשני הקטבים של כדור הארץ, בקוטב הדרומי - אנטרקטיקה, ובקוטב הצפוני -אלסקה, שפיצברגן, איסלנד ועוד, כמו גם באזורים פחות מרוחקים ואקזוטים כמו דרום אמריקה, ניו זילנד, פפואה גינאה החדשה ואיי נוספים כמו פולינזיה לצד מסלולים באפריקה והמזרח הרחוק.

בעיקרו של דבר, מה שמייחד את השייט הגאוגרפי לעומת השייט הרגיל הוא הדגש על התכנים של מסלולי השייט והליווי של אנשי מקצוע מכל התחומים.

לצד חברות שייט שעיקר פעילותן הוא שייט תגלית ואף מעמידות לרשות המטיילים ספינות מיוחדות (כמו פורצות קרח למשל), הרי שגם לחברות הגדולות יש ספינות מותאמות לשייט גאוגרפי ומסלולים בעלי עניין מיוחד.


מיני ענף זה של שייט התגליות מעוניין כמובן להגדיל את נפח המטיילים בו, אך לא מעבר לכמות המינימלית במסגרתה כל נוסע יוכל לקב את מקסימום השירות.

ללא ספק עלות המסע היא מרכיב מרכזי ב"מיון" הטבעי של קהל היעד ואם הזכרנו בתחילת הדברים כי מוצר השייט בכלל איננו מוצר לכל כיס, הרי שהדברים נכונים כפליים בשייט תגליות.

יחד עם זאת, אם יש את נפשכם לגעת בדובים, להצטלם עם פינגווינים והכל תוך כדי סדנאות לימודיות של ממש, קולינריה אישית ויחס VIP, שייט תגליות הוא המוצר עבורכם.חנוך שגב הינו איש תיירות ותיק. מחברי צוות ההקמה של הפורום הישראלי לתיירות שייט בינלאומית. שימש בעברו כמנהל המכירות בארץ של פוננט (חברת בוטיק צרפתית) מטעם חברת 'גולדן טורס'.

10 צפיות0 תגובות